Nyitott vagy zárt gondolkodás?       Mi ez? 

2021.10.11

Talán már a Te is kiterjesztetted a megfigyelésed, valakivel olyan könnyed a létrehozás, együttműködés, és van akivel szörnyen döcögős. 

Ez azon túlmenően, Te éppen milyen paszban vagy függ attól, zárt vagy nyitott gondolkodásmódú emberről, vagy épp gyermekről van szó van szó. 

Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy az emberek alapvetően két csoportba oszthatók, ha egy  nehéz a feladattal találják szembe magukat.

 A zárt gondolkodású ember, hiedelme, hogy én ezzel nem tudok megbirkózni, képtelen vagyok rá, és (emiatt) erőfeszítéseket se próbál tenni a megoldásért.

A nyitott gondolkodású ember, rögvest kérdésbe megy, "mi kell ahhoz, hogy meg tudjam oldani a feladatot? " 

A nyitot gondolkodású ember hiedelme, "attól hogy jelenleg nincs még meg a feladat megoldásához szükséges információm, nem jelenti azt nem vagyok képes a megoldására."  

"Milyen készségek, képességek, információk elsajátítása szükséges a fejlődéshez, sikeres feladatmegoldáshoz?" 


A nyitott gondolkodásmód olyan tulajdonság, amely magában foglalja a lehetőségek, ötletek, érvek és információk különféle készségét. 

Hogyan válj nyitott gondolkodásúvá?

A nyitott gondolkodás jellemzően pozitív tulajdonságok táborát képviseli. A kritikus és ésszerű elmélkedés elengedhetetlen része jelen legyen velünk ez a képesség, különösen a matematikai faladatok, különféle számításokhoz nélkülözhetetlen.

Ha nem vagy nyitott más hipotézisekre, nézőpontokra, bonyolultá válik a felderítése az együttes tényezőknek, amelyek hozzájárulnak a feladatod megoldásához, illetőleg produktív megoldásokra ösztönözzön. 

Az egyre polarizáltabb világban fontos, hogy elhagyd a komfortzónád, és megvizsgálj más nézőpotokat és ötleteket.


Nyitott gondolkodás nem minden esetben kényelmes, viszont hihetetlen könnyed. 

Amennyiben  nyitottá válunk az új ötletekre és tapasztalások befogadására, időnként zavartsághoz és kognitív disszonanciához vezethet.
Hiszen amikor új dolgokat sajátítasz el a már meglévő tudásod mellé, amelyek ütköznek a jelenlevő hiedelmeiddel, az igencsak kényelmetlen lehet. Sőt sok esetben időszakos ellenállást is generálva eltávolodhatsz célíránytól. 

Itt nem árt résen lenni, és rögvest felülvizsgálni , mi is az ami történik és ennek választása mit teremtene a jövőben.

Felismerhetővé vált az elavult vagy helytelen meggyőződés megváltoztatása és felülvizsgálata, fontos része a tanulásnak és a személyes fejlődésnek.


Ha azt szeretnéd, hogy kiemelkedően könnyed lelkesedés energiája kísérjen a nyitott gondolkodáshoz vezető úton, élvezett találóként legyél jelen az előnyei megtapasztalásával, íme néhány dolog, amelly hozzájárulás lehet a képesség kiépítéséhez.

A nyitott gondolkodásmódnak különböző aspektusai vannak:

• A mindennapi használat során a nyitott gondolkodású kifejezést gyakran szinonimaként használják arra, hogy nem ítélkező vagy empatikus.


• Pszichológiai szempontból a jelen kifejezést arra használják, hogy felismerhetővé tegyék, mennyire hajlandóak az emberek más szempontokat figyelembe venni, új tapasztalatokat kipróbálni.


• A nyitott gondolkodásmód magában foglalhatja az érdeklődést, kérdések feltevését és az aktív tevékenységet olyan információk keresésében, amelyek kihívást jelentenek a jelenlevő meggyőződések tekintetében.


• Ez magában foglalja azt a meggyőződést is, hogy más embereknek szabadon kell kifejezniük meggyőződésüket és érveiket, még akkor is, ha nem feltétlenül értesz egyet ezzel a nézettel.

A nyitott gondolkodásúak ellentéte zárkózott vagy dogmatikus nézeteket valló. 

A zártabb gondolkodású emberek többnyire csak a saját nézőpontjaikat hajlandók fontolóra venni, amit teljes elhatárolódás kísér más ötletek vonatkozásában.
Azonban a meglehetősen nyitott gondolkodású ember esetén is, adódhatnak olyan témakörök amelyekben sokkal zártabban foglal állást.
Mint például társadalmi kérdések, bármi iránt kialakult rajongásnál, elszórtan jelentkezhet dogmatikussá válás.

Nyitott gondolkodásmód azt jelenti, fellelhető a képesség más nézőpontokat figyelembevétele, méltányolására.

A nyitott gondolkodású emberek jellemzői

• Kíváncsiak, érdeklődőek.
• Képesek kifogásolni ötleteiket.
• Nem ragaszkodnak az igazukhoz, szívesen fogadják, aktuális tévedéseiket.
• Empátia van más emberek iránt.
• Belehelyeződnek más nézőpontokba és onnan is megvizsgálják az adott témát.
• Folyamatosan mozgásban tartják, hozzáférhetővé teszik saját tudásukat és szakértelmüket, adott esetben szívesen felül írják azt.
• Kíváncsiak mások nézeteire.
• Vágynak nyitott gondolkodású emberek társaságára, célírányuk folyamatos fejlődés érdeklődés.

Előnyei:


Betekintés: Meglévő hiedelmeid megkérdőjelezése és annak megfontolása, hogy az új ötletek miként nyújthatnak új betekintést nemcsak a világról; új dolgokat is megtaníthat magáról.

Új megtapasztalások.

A személyes növekedés elérése: A nyitott elme fenntartása elősegítheti az emberiség növekedését. Új dolgokat tanulhatsz meg a világról és a körülötted lévő emberekről.

Mentálisan erőssé válás: Ha nyitott maradsz az új ötletekre és tapasztalatokra, az segíthet abban, hogy erősebbé, élénkebbé válj. Tapasztalataid és tudásod továbbra is egymásra épül.

Optimistább érzés: A zártkörűség megőrzésének egyik problémája az, hogy gyakran nagyobb negativitáshoz vezet. A nyitottság hozzájárulhat az élethez és a jövőhöz való optimista hozzáállás ösztönzéséhez.

Új dolgok megtanulása: Nehéz tovább tanulni, ha ugyanazokkal a régi ötletekkel veszed körül magad. A határok meghúzása és a különböző szemléletű és tapasztalatokkal rendelkező emberek elérése segíthet az elméd frissen tartásában.

A nyitott gonolkodást befolyásoló tényezők

Számos dolog befolyásolhatja az ember nyitottságát vagy zártságát:

feltöltés alatt...

Nyitott gondolkodásmódót hátráltathatja a kizárólagosság, vagy ha elménk gyakran a kognitív energia megőrzésére irányul a hivatkozásokra és az egyszerűsítésre támaszkodva.

"Mi kéne ahhoz, hogy spontán kialakulhasson a befogadó attitűd kialakításának készsége, képessége? " amely által létrejött tér hozzájárulása az új nézőpontok, információk, emberek és tapasztalatok előtt.

Kattints ide, és kezdheted is az írást. 

ÖnTudatakadémia Modernizáció
Minden jog fenntartva 2021
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el